Jak każdy zawód na świecie, tak i zawód kierowcy posiada wady i zalety, których podział zależy jedynie od indywidualnej oceny danego kierowcy. Jeden kierowca lubi prowadzić auto w ciszy i spokoju, inny dotkliwie cierpi nie mając kontaktu z żadną żywą osobą. Ten drugi powinien bardzo poważnie zastanowić się nad sensem pracy w zawodzie kierowcy, ponieważ praca ta w 98% polega na samotnym przebywaniu w kabinie kierowcy i urozmaicanie sobie czasu pracy rozmyślaniami na wszelkie możliwe tematy.

Z mojej perspektywy, do głównych wad zawodu kierowcy, kierowca Opole, oprócz uciążliwej samotności zaliczyć należy długotrwałe przebywanie z dala od swojej rodziny, przyjaciół i bliskich. Każda osoba decydując się na pracę kierowcy TIRa musi liczyć się z faktem, że od momentu podpisania umowy, w domu będzie on praktycznie gościem. W większości znanych mi przypadków kierowcy spędzają w swych domach od 8 do 10 dni w miesiącu, a dni wolne nie zawsze przypadają w weekendy.

Długie przebywanie w jednej pozycji i siedzący tryb pracy bardzo negatywnie odbijają się na zdrowiu kierowcy. Po pewnym czasie zaczyna on odczuwać bóle kręgosłupa i stawów, ogólne osłabienie, a nawet bóle głowy. Do tego, w wielu przypadkach zaczyna pojawiać się syndrom kierowcy, czyli szybko rosnący brzuch wywołany nieregularnymi posiłkami i brakiem możliwości spalenia zjedzonych kalorii.