Osobom, które z pracą kierowcy nie mają za wiele do czynienia trudno wyobrazić sobie co ta praca w sobie ma, że aż tylu mężczyzn decyduje się skierować swą ścieżkę kariery właśnie w stronę transportu. Jako osoba, która wśród swoich radomskich znajomych posiada wielu kierowców, postanowiłam przeprowadzić z nimi krótki wywiad i zapytać co też skłoniło ich do podjęcia pracy w zawodzie kierowcy, kierowca Radom.

Wielu z nich, odpowiedź na moje pytanie rozpoczęła od stwierdzenia, że według nich kierowanie samochodem ciężarowym oznacza pewien prestiż i wyróżnienie. W dzisiejszych czasach niemal każdy ma prawo jazdy kategorii B i nawet największa ciamajda potrafi jako tako, ale jednak, prowadzić samochód osobowy. Osób, które mogą pochwalić się kategorią C+E jest o wiele mniej, dlatego stanowią oni swoistą elitę kierowców.

Drugim argumentem wysuwanym przez moich znajomych była możliwość poznania Polski i Europy, która w normalnych warunkach byłaby dla większości niedostępna. Pomiędzy wyładunkiem i załadunkiem w towaru kierowca ma zazwyczaj kilkanaście godzin przerwy, które może spożytkować w dowolny sposób – położyć się w kabinie i przespać lub pozwiedzać miasto, do którego zawitał.

Ostatnim, lecz wcale nie najmniej ważnym argumentem są zarobki. Zarobki, które w pewnej mierze są modyfikowalne, bowiem im więcej dni w miesiącu dany kierowca spędza w pracy, tym więcej jest on w stanie zarobić. W zależności od pracodawcy, średnie wynagrodzenie kierowców wynosi od 1500 – 3500 zł netto miesięcznie.